Ugrás a fő tartalomra

Interjú Petrával 😉 @csaladahogyanmiszeretnenk



Petrát az Instagrammon ismeretem meg , és megkértem meséljen nektek egy picit magukról és ahogy Ő látja az anyaságot mint szakember 😊


Fogadjátok szeretettel ezt a szuper kis beszélgetést 😊




Nő, 

Anya , Védőnő, Dúla nagyon sok oldalú vagy. Mesélj egy picit magadról és erről a sok oldalúságról kérlek 

 

1. Mi motivált arra , hogy védőnő legyél? Dolgoztál ebben Dani születése előtt?


 Mindig is gyerekek vettek körül, ezért szerettem volna velük foglalkozni. Felvételiztem gyermekpszichológusnak, de az nem sikerült. Csodálatos dolognak tartottam a várandósságot, a pici babákat, ezért egy családtagom javaslatára végül a védőnői pályát választottam. A főiskola első éveiben nem szerettem volna ebben elhelyezkedni, túl könyvszagúnak és egyhangúnak éreztem, aztán 6 hét gyakorlat minden megváltozott bennem. Rájöttem, hogy mégsem annyira egyformák a családok és mindenkinek megvan a saját története, élethelyzete. Fél évet dolgoztam védőnőként Dani érkezése előtt.


2. Honnan jött az, hogy Dúla is szeretnél lenni? Mit is jelent ez pontosan ? Mi a különbség a Dúla és a szülésznő között?


Már a főiskolás éveim alatt csatlakoztam a Facebookon olyan csoportokhoz, aminek a legális otthonszülés, a termesztés szülés a témája. Megdöbbentem, hogy mennyire máshogy tekintenek a tagok a szülésre, mint azok az orvosok, akik minket tanítanak. Próbáltam bevinni a szellemiséget az előadásokra, sokszor felszólaltam, ha valamivel nem értettem egyet, de általában nem nézték ezt jó szemmel. Ebben a témában szerettem volna szakdolgozatot írni, de elutasították. Aztán a szülészeti gyakorlatunk alatt 12 órát töltöttem egy édesanyával a vajúdás kezdetétől a szülés utáni 2-3 óráig. Segítettem neki mindenben, amit csak szeretett volna. Vizet adtam neki, masszíroztam, törölgettem a homlokát. Meghallgattam őt. Ösztönösen. Aztán a nap végén azt mondta, hogy “Milyen jó, hogy itt ilyen angyalok vannak”. Akkor döntöttem el, hogy szeretnék dúla lenni. Egyszerre végeztem az 5 napos dúlaképzést és közben államvizsgtam. 

A várandós felveszi a kapcsolatot a dúlával, ismerkednek, a dúla pedig, mint lelki segítő van jelen a szülésnél. Orvosi kompetenciája nincs, nem dönthet semmiben, csak támogatja az édesanyát és édesapát, amiben csak ők szeretnék. A szülésznő ezzel szemben, egészségügyi szakember, főként a szülés biológiai folyamatát (is) segíti. Bár egy jó szülésznő egyben dúla is 😊Hozzáállás és beállítottság kérdése. 


3. Te személy szerint a dúlai gondozást választottad vagy a megszokott orvosi rendszert ?


Mivel a dúla nem egészségügyi szakember, ő nem vállalhat klasszikus értelemben vett gondozást. Kevesen tudják, de alacsony rizikójú várandósság esetén elegendő a szülésznői gondozás, nem szükséges szülész-nőgyógyászhoz járni a 9 hónap alatt. Én is így szerettem volna, de a 13.héten véreztem, illetve a szülésznő csak úgy vállalhatott el engem, ha mellette orvost is választok (kórházi szabály). Így végül teljesen máshogy alakult ez a része a várandósságomnak, mint ahogyan terveztem.


4. Otthon szülés/ kórházi szülés melyikről mi a véleményed?


Az otthonszülés egy régóta dédelgetett álmom. Csalódott voltam, amiért több körülmény is ellene van ennek az első gyermekemnél, de elfogadtam. A nők tudnak szülni. Csak az esetek döntő többségében elhitetik velük, hogy nem, hanem ez kizárólag orvosi kompetencia. Persze itt is vannak indokolt esetek, amikor szükséges az orvosi beavatkozás, de lényegesen kevesebb, mint ahol valójában meg is történik. Rengeteg videót láttam otthonszülésről, hallgattam szüléstörténetet, sok ismerősöm szült otthon. A köztudatban az otthonszülés veszélyes, pedig rengeteg kutatás kimutatja, hogy sokkal több komplikáció és sajnos veszteség történik a kórházban. De a kórházi protokollal kevesen mernek szembemenni. Nagyon készültem testileg, lelkileg és jogilag is a szülésre. Tudtam, hogy bármilyen beavatkozást elutasíthatok. A felkészülés mellett úgy érzem, egy nagy adag szerencse is hozzájárult ahhoz, hogy végül minden jól alakult a szülésnél.


5. Szülésnél mi volt a legjobb dolog amit a tanúltakból tudtál alkalmazni?


A főiskolán tanultakból keveset, a FB csoportokban olvasottak segítettek felkészülni, illetve 2 könyvet is olvastam a várandósságom alatt a szülésről. Marie F. Mongan: Szülés, ahol én irányítok, illetve Ina May Gaskin: Útmutató szüléshez. Mindenkettő azt erősítette meg bennem, hogy igenis tudok szülni. A vajúdás első néhány óráját átlélegeztem, befelé fordultam. Sétáltam, vízben voltam, labdán ültem, gyertyàk égtek, illóolajokkal masszíroztak. Tudtam, hogy ezek mind mind hozzájárulnak ahhoz, hogy előre haladjon a folyamat. Illetve minden hullámnál (direkt nem fájásnak hívom), arra gondoltam, hogy hamarosan látom a kisfiamat. Valamint a szülésznő és a párom jelenléte is elengedhetetlen volt számomra. Dúla sajnos nem jöhetett be abban a kórházban.


6. Védőnőként csöppentél anyuka szerepbe , segítettek neked a tanultak és a tapasztalok a saját gyermekednél ?


Inkább előnyként éltem meg mindig. Sokszor túlaggódom a dolgokat, de inkább felkészültebb vagyok helyzetekre. Dani tünetei alapján pl tudtam, hogy ez nem lehet más, csak tejérzékenység. De édesanyaként rajottem arra, hogy sokkal fontosabbak az ösztönök, mint a “nagykönyv”.


7. Ért bármilyen negatív tapasztalat a szakmád miatt miután Dani megszületett ? Olyasmire gondolok mint „ oh te védőnő vagy ezt meg ezt tudnod kellene ...stb „


Igen, közvetlen a szülés után a gyerekágyas osztályon. Nem igazán sikerült a szoptatás, éreztem, hogy nem jól van Dani a mellemen, nem szív hatékonyan. Kértem segítséget az ápolóktól. Az egyik kórházi védőnő megkérdezte, hogy “Nem olyan egyszerű, mint a könyvekben, igaz?” De ezt elég cinikus hangvételben, persze hozzátette, hogy nekem ezt tudnom kellene. A másik, aki ápoló volt, bejött a szobába, egy mozdulattal rátette Danit a mellemre, közölte, hogy “így kell” és kiment. Mondanom sem kell, hetekig tartó mellgyulladás következett ezután, mígnem segítséget kértem egy szoptatási tanácsadó ismerősömtől. Részben neki is köszönhetem, hogy a mai napig szoptatok.


8. Sokszor van az , hogy mondják a gyerek nélküli védőnők csak a könyvből okoskodnak. Ilyesmit tapasztaltál? Most már anyukaként ha újra dolgozni fogsz , lesz amin változtatsz vagy a  saját tapasztalat megváltoztatott benned valamit a szakmáddal kapcsolatban?


Soha nem kaptam erre irányuló megjegyzést senkitől, sőt, kifejezetten szerettek az anyukák és sok tanácsot kértek. Viszont én már az első hetekben rájöttem, hogy eddig semmit nem tudtam a csecsemőkről és csak a töredékét soroltam fel a lehetséges megoldásoknak. Az anyai ösztön mindennèl többet ér. Úgy érzem, hogyha visszamegyek dolgozni, a tapasztalataim alapján fogom segíteni a családokat.


9. Mi volt a legnehezebb időszak Danival ?


Nehéz lenne egyet kiemelni 😂Viccet félretéve, amikor kiderült a tejérzékenység, az addigra felgyűlt tejmennyiségtől valószínű kapott egy bélgyulladást is, ekkor volt 6 hetes. Vérvételre kellett menni, ahol (valószínűleg ott) elkapta a Rota vírust, ami majdnem 1 hónap alatt ürült ki a szervezetéből, a súlya nem növekedett. Karácsony előtt voltunk pár nappal, senki nem foglalkozott velünk, pedig több kórházat is felhívtam, én pedig csak abban bízhattam, hogy minden rendben lesz. Tartottam a nulldiétát (tej,tojás, glutén, szója, olajos magvak), szoptattam továbbra is. Bíztam benne, hogy újra beindul a súlya. Aztán januárban kórházba is kerültünk emiatt. Ezen kívül, vannak időszakok, amikor hadilábon állunk az altatással vagy az alvással. Mégis a legfárasztóbb maga a kialvatalnság. Akkor nagyon kevés türelmem van sajnos, de dolgozom rajta, hogy ne így legyen. Valamint azt is be kell valljam, hogy nehezen birkóztam meg a gondolattal, hogy teljesen más életem van mint azelőtt és fel kellett ismernem, hogy szülés utáni depresszióm van. Ekkor már 8 hónapos volt Dani. Erről írtam az Instagramon is. Ettől függetlenül nem adnám semmiért azt, amin most van. Hatalmas örömet okoz egy gyermek érkezése, minden nehézséget elfelejtek, amikor meglátom a huncut mosolyát. 


10. Kiknek ajánlod a Dúla képzést vagy magát a szakmát?


Az igazsághoz hozzátartozik, hogy eddig nem dolgoztam dúlaként, az itteni kórházban hallani sem akarnak róla, hogy ez egyáltalán létezik. Annak ajánlom a dúlaságot, akit érdekel a szülés csodája és kicsit túl szeretne látni a medikalizált szemléleten és valami egészen új oldaláról megismerni ezt a folyamatot. 


11. Ha bárkinek kérdése van a dúlasággal kapcsolatban fordulhat hozzád? Ha igen hol érhetnek el ?


A gyakorlati részéről sajnos nem tudok mesélni, csak a képzésről. Illetve arról, hogy milyen lelki támogatásra lehet szüksége egy nőnek a szülés során. Szívesen válaszolok bármilyen kérdésre a Család, ahogyan mi szeretnénk Instagram oldalon. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Miben is hiszek én?! Avagy a lélek, az élet ahogy én látom 😊

  Jó ideje érett  már a dolog, hogy az életem ezen részéből is mutassak nektek valakit. Miről is van szó? Ha azt mondom, hogy "hit" mindenkinek valamilyen vallás vagy isten jut az eszembe nos nálam ez kicsit másképp van mint úgy általában minden de szerintem ezzel nem okozok meglepetést 😃  Én nem tartozom semmilyen valláshoz, nem gyakorlok és hiszek semmilyen vallásban hiába születtem keresztény családba, sőt a felmenőim igazán vallásosak voltak ráadásul . Tehát nem hiszek , sem vallásban sem semmilyen istenben számomra egyszerűen a dolog levan  tudva annyival, hogy nincs  DE elfogadom  ha mások hisznek , gyakorolják vallásukat  stb egészen addig a pontig amig nem akarják rám erőltetni. Mondjuk nehéz lenne de voltak már próbálkozások.   Na de akkor miben is hiszek én? Az első és legfontosabb , hogy önmagamban  , majd a családomban ,barátaimban.  Az emberi kapcsolatokban , a sorban . Ezek mondhatni általános dolgok , nincs bennük se...

2020 egy kis összegzés

 Nem igazán szoktam ilyet csinálni,max néha fejben végig pörgetem a dolgokat . Az idei év azonban más, minden szempontból... hiába vannak benne szép es boldog foltok ez egy nagyon rossz év volt ... az ami a világban zajlik ránehezkedik az emberek vállára is ... legalábbis az enyémre most nagyon.  Elfáradtam idén nagyon , mint testileg , mint lelkileg, szellemileg az elmúlt időszak ismét feltépett néhány sebet amit lassan 11 éve próbálok begyógyítani.  Igen tudom a múlt az múlt és a jelenben kell élni meg a jövőre gondolni de a múltam is én vagyok sőt a múltam miatt lettem az aki a jelenben vagyok, és a múltam miatt leszek az is akivé a jövőben válok.  Az egész egy folyamat amit sokszor nem érthetünk.  Minden évben vagyis az elmúlt 10-ben mindig úgy voltam a dolgokkal , hogy oké feldolgoztam és megvan a lendület a motiváció majd jön az év vége, jön a Karácsony... idén már a 11-ik anélkül az ember nélkül aki a világomat jelentette, aki idén még csak 70 éves lenne ...

Mert akkoriban ez hatalmas szégyen volt... Interjú Lenkével❤

 Lenke nemrégiben keresett meg , hogy nagyon szereti a tabu stop posztjaim , majd ahogy elkezdtünk beszélgetni kiderült neki is van egy olyan története ami akkoriban hatalmas tabu volt és igazából most sem esik sok szó róla.  Megkértem mesélje el Nektek is, én nem tudtam sírás nélkül elolvasni... leginkább a tehetetlenség bosszant ezekben a helyzetben hiszen ma a világon élő nők 20%-át még mindig érinti... ez hatalmas szám ha csak a 100 nő 20%-át is nézzük akkor 20 nőről beszélünk... És,hogy mi is ez amiről most szó lesz ? Nem más mint a zaklatás, molesztálás , nemi erőszak... Felkavaró lehet a történet! Sziasztok!  Köszönöm a lehetőséget Adriennek. Elnézést kérek Tőletek a szóhasználataim miatt , nagyon keveset írok magyarul.  Lenke vagyok 57 éves, Németországban élek ma már mondhatom azt , hogy boldog családi légkörben, de nem volt ez mindig így.   Mivel Adrienn szabad kezet adott nekem így megragadom a lehetőséget és mesélek nektek egy kicsit a gyerekkor...